G.SKILL Aegis F4-3200C16D-16GIS 16GB (2x 8GB) DIMM System Memory, 3200MHz, DDR4, CL16
197.49 incl. Vat
18 in stock
SKU: SDGSK-F43200D16G Category: Tag:
Description
G.Skill Aegis 16GB (8GB x2)DDR4 System Memory
The Ideal Solution for Gaming PCs
Designed for Gamers
Built for Quality
Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2V~1.35V at DDR4 standard, this lowers the memory voltage requirement by 20% from DDR3 memory kits! Now your system can perform even faster without becoming an expensive appliance heater.
Limited Lifetime Warranty
Specifications
Memory Type
DDR4
Capacity
16GB (8GB x2)
Dual Channel Kit
OC Profile Support
Intel XMP 2.0
Tested Speed (Up To) (XMP)
3200 MT/s
Tested Latency (XMP)
Tested Voltage (XMP)
1.35V
Registered/Unbuffered
Unbuffered
Error Checking (ECC)
Non-ECC
SPD Speed (Default)
2133 MT/s
SPD Voltage (Default)
1.20V